top of page

PSİKOLOG BERRA BAŞ

Berra 

Baş

Araştırmacı yazar bir anne  ve iş adamı bir babanın kızı olarak Bakırköy'de dünyaya geldi.

 

İlkokul hayatına Yıldırım Bayezıd Koleji'nde başladı. İlk ödülünü 1997 yılında aldı. Sayısız müzikalde görev aldı. 2001 yılına kadar hem sahnede hem de tv kanallarında solo şarkılar seslendirdi. Kanal D Çocuk Kulübü'nde ingilizce bilgi yarışmasına katıldı. Şiir okuma yarışmalarında birincilikleri olmasıyla beraber edebi sanatlarla ilgili yarışmalarda da dereceler elde etti ve ortaokul eğitimlerini her dönem takdir derecesi alarak yine aynı kolejde tamamladı.

Lisenin ilk yıllarını Özel Yeni Asır Bakırköy Anadolu Lisesi'nde okudu. Gösterdiği üstün performanstan ötürü İngilizce hazırlık programını atlayarak yaşıtlarından bir yıl önce, lise birinci sınıf eğitimine geçiş yapma hakkı kazandı ve öğrenimi sırasında Almanca dersleri aldı. Ardından Özel Çınar Anadolu Lisesi'ne geçme hakkı kazandı ve matematik olimpiyat takımına seçildi.

 

2007 yılında lise eğitimini de üstün başarıyla tamamlayarak İstanbul'da İngilizce Psikoloji Bölümü'nü kazandı. Burada da İngilizce hazırlık programının sınavından başarıyla geçti ve yaşıtlarından yine 1 yıl önce lisans derslerine başlama hakkı kazandı. Lisans eğitiminin birinci yılında halen Boğaziçi Üniversitesi'nde akademisyen olan Prof.Dr.Stephen Synder'dan felsefe, Prof.Dr. Nevzat Tarhan'dan, Nöropsikoloji ve Prof.Dr.Kemal Sayar'dan Yetişkin Psikopatolojisi ve Prof.Dr.Mücahit Öztürk'ten Çocuk ve Ergen Psikopatolojisi dersleri aldı. Lisans döneminin ikinci sınıfının yaz döneminde Boğaziçi Üniversitesi ve New York Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen "okul danışmanlığı" yaz kursunu tamamladı. Öğrenimi sırasında dile olan ilgisi ilerledi ve Prof.Dr. Miquel Angel Extrem'den İspanyolca eğitimi de aldı. Yüksek öğrenimi boyunca akademik çalışmalara ilgi duyması üniversite hocalarının da dikkatini çekti ve 2011 yılında University of Northern Iowa'da eğitimine devam etme hakkı kazandı.

 

İş hayatına eğitim ve danışmanlık firmasında editörlük vazifesiyle başladı. O dönem NLP VE 16 PF Kişilik Testleri eğitimlerini tamamladı, Türkçe'ye çevirilmesinde görev aldı. İş hayatıyla eğitim hayatını dengeye oturtmanın önemini erken yaşlarda fark ederek, gönüllü stajlarını önce Balıklı Rum Hastanesi'nde ardından Bakırköy Ruh ve Sinir Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tamamladı. Lisans eğitimi boyunca, Okmeydanı Darülaceze, Nlp Psikiyatri Hastanesi, kreş ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de kısmi zamanlı gönüllü stajlarını sürdürdü. Lisans dönemindeki zorunlu stajını ise Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tamamlayarak 2011'de yüksek onur derecesiyle mezun oldu ve"Psikolog" ünvanına hak kazandı. Aynı yıl, Prof.Dr.Hakan Türkçapar'dan Bilişsel Davranışçı Psikoterapi eğitimi aldı. Hemen ardından görevine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Anonim Şirketi bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri'nin Bahçelievler yerleşkesinde başladı. Süpervizyon eğitimlerini İBB Üsküdar Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi'nde Doç.Dr.Ilgın Gökler Danışman gözetiminde tamamladı. Klinik tanıda önemli olan zeka testi (WISC-R) ve mesleki performans sırasında etkin olan Stratejik Çift ve Aile Terapisi eğitimlerine başladı. Bir dönem Küçükçekmece Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi'nde de görev yaptıktan sonra, Çapa Tıp Fakültesi'nde Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ile Çocuk Nefrolojisi bölümlerinde başarıyla görev yaptı. O dönem otizm tanılı çocuklar için geliştirilen CARS, konuşamayan ancak otizmli olmayan çocuklar için geliştirilen Brunet Lezine Gelişim Testi, Denver Gelişim Testi, SCARED çocuk ve ergenler için geliştirilen kaygı ölçeği ve çocuklar ve ergenler için geliştirilen CDI depresyon ölçeği ve nöropsikolojik test olan CNSVS konusunda kendisini geliştirdi.

 

2014 yılında, yüksek lisansa hak kazandı. Klinik psikoloji alanında İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde yaparken Bilinçli Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi eğitimi aldı. Zorunlu stajını İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim dalında yaptı ve bitirme projesini çocuk ve ergen alanında bilinçli farkındalık temelli psikoterapi adlı çalışmasıyla tamamlayarak 2016 yılında "Uzman Klinik Psikolog" payesini aldı. "Baş Psikolog" görevine getirildi. Aynı yıl Mcgill Universitesi'nde Prof.Dr.Kirmayer Lawyer'ın yürüttüğü "Kültürel Psikiyatri" yaz kursuna katılmaya hak kazandı. Psikoterapi çalışmalarına Bakırköy Psikoloji Enstitüsü ve Bütüncül Psikoterapi kliniklerinde kısmi zamanlı danışan görerek devam etti. Kasım 2016'da Prof.Dr.Murat Coşkun önderliğindeki "Sağlıklı Kimlik Gelişimi Projesi" kapsamında yöneticilikten sorumlu uzman klinik psikolog olarak görevlendirildi.

18 Aralık 2016 tarihinde Bahçelievler'de ilk defa I. Ulusal Klinik Psikoloji Paneli'ni düzenledi. Bahçelievler  Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde gerçekleşen panele ilgi büyük olunca, 2017 yılı itibariyle Bahçelievler Belediyesi'nde Kültür Merkezi'ne bağlı göreve getirildi. 15 Ocak 2017'de, "Mutlu Evlilik ve Mutlu Ebeveynlik" Seminer Programı'nı gerçekleştirdi. Aynı gün, Bahçelievler Belediyesi ve Psikoloji Enstitüsü tarafından üstün hizmet plaketi ile ödüllendirildi.

 

14 Şubat 2017'de Sultangazi Belediyesi'nde "Sağlıklı Nesil Bilinçli Anne" seminerini hazırladı ve sundu. 17 Şubat 2017'de Bahçelievler Öğretmen Evi'nde düzenlenen Kadınlar Paneli'nde konuşmacı olarak görev aldı. 19 Şubat 2017'de ise Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde "Stresle Başa Çıkma ve Zaman Yönetimi" seminerlerini gerçekleştirdi. 

 

20 Şubat 2017'de ise Bahçelievler Medical Park Hastanesi'nde tam zamanlı olarak göreve başladı.

 
12 Mart 2017'de Bahçelievler Metroport AVM'de Sağlıklı Yaşam programında Çocuk Psikoterapisini anlattı. 20 Mart Cumartesi Fatih Historia AVM'de "Çocuk Psikolojisi ve Psikoterapisi" semineri verdi. 26 Mart 2017'de de "Etkili İletişim Teknikleri ve Sorun Çözme Yöntemleri" semineriyle Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde sevenleriyle buluştu. 

 
20 Nisan 2017'de, Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde düzenlenen I.Ulusal Kadınlar Paneli'nde halkı aydınlatan kadınlar kategorisine, Dr. Nuray Karakaş, Mühendis Münevver Toktaş ve Araştırmacı Yazar Zehra Baş ile ödüllendirildi.

30 Nisan 2017'de Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleşen seminerde, Çocuk Sağlığı ve Çocuk Psikoterapisi konusunu anlattı. 1 Temmuz 2017'de 1AN TV'de Sağlık Kulübü adlı programda Kaygı Bozukluklarını ve Baş Etme Stratejilerini anlattı. 29 Temmuz 2017'de Çocuk Psikolojisi ve Anaokul Seçimi ile ilgili yazısı, Sabah Gazetesi pazar ekinde yayımlandı. Kanal 24'te Kaan Yakuphan ile Akşam Haberleri'nde "Sanal Medya Bağımlılığı ve Narsizm" hakkındaki röportajı yayımlandı. 4 Eylül 2017'de Sabah Gazetesi'nde "Tatil Sonrası Depresyonu ile Başetmek Mümkün" başlıklı yazısı yayımlandı. Kanal 7'de Oyun Bağımlılığının Tehlikelerinden Kurtulmanın Tekniklerini, anahaber bülteninde anlattı. 

13 Ekim 2017'de Nöropsikolojik Test Bataryası eğitimini tamamladı. 

 
20 Ekim 2017'de Haber 24 tv'de Gece Bülteni adlı programda, "Aile Terapisi ve Çocuklarda Sorumluluk Eğitimi" hakkındaki röportajı yayımlandı.

24 Ekim 2017'de Bahçelievler Medicalpark Hastanesi'nde Eğitim Komitesine oy birliğiyle seçildi.
 

Kasım 2017'de mesleki yeteneklerini geliştirmek adına İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalına bağlı Nöropsikoloji Labaratuvarı'nda  stajını tamamladı.  İki yıl sonra ikinci yüksek lisansını, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde klinik psikoloji alanında romantik ilişkiler konusunda tezli olarak tamamladı.

2021 yılında İstanbul Arel Üniversitesi klinik psikoloji doktora programına hak kazandı. Ve aynı dönem, Medicalpark ve Liv hastaneler grubunun içerisinde olduğu Mlpcare Psikoloji komitesinin başkanlık görevine getirildi.

Halen doktora aşamasında olan Berra Baş, akademik çalışmalarını sürdürürken, son altı yıldır Medicalpark Bahçelievler Hastanesi'nde hafta içleri 08.00 - 18.00 arasında, cumartesi ise 08.00-16.00 saatleri arasında danışan kabul etmeye devam etmektedir.

Randevu ve iletişim bilgileri için sitede yer alan telefon numaralarından ve mail adreslerinden psikologberrabas@gmail.com ve berra.bas@medicalpark.com.tr talepte bulunabilirsiniz.
 

7 gün 24 saat çağrı merkezimiz 444 4 484 üzerinden randevunuzu anında oluşturabilirsiniz.
 

Online randevu platformumuzdan da, ana sayfada yer alan "randevu almak için tıkla" butonuna tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

bottom of page